Miód na Serce
Zaglądając do literatury, która wymienia korzystne działanie miodu, w każdej książce znajdziemy informacje dotyczące pozytywnego wpływu miodu na serce. Wszystko ze względu na zawarte w nim składniki, które wspierają pracę układu krążenia. Jaki miód jest najzdrowszy na serce i co takiego sprawia, że warto włączyć go do diety?
Układ krążenia – najczęstsze problemy zdrowotne
Choroby układu krążenia (sercowo-naczyniowe) obejmują choroby serca, tętnic i żył – mogą być one zarówno wrodzone, jak i nabyte. Do najczęściej występujących problemów z układem krążenia zaliczamy następujące schorzenia:
- arytmia,
- wady zastawkowe serca,
- choroby osierdzia,
- nadciśnienie tętnicze,
- miażdżyca,
- zaburzenia lipidowe,
- choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa),
- zawał serca,
- niewydolność żył,
- choroby naczyń mózgowych.
Przyczyn problemów sercowych może być wiele. Znaczenie mają m.in. predyspozycje genetyczne, wiek (mężczyźni od 45 lat, kobiety od 55 lat), płeć, nieprawidłowa dieta, mała aktywność fizyczna, palenie papierosów, nadciśnienie, wysoki cholesterol i trójglicerydy, cukrzyca, nadwaga i otyłość.
Miód na Twoje serce
Gala (1994) jest jednym z wielu autorów wskazujących na korzystne działanie miodu w odniesieniu do układu krążenia. Wymienia takie schorzenia jak nerwice naczyniowe i serca, choroba wieńcowa, choroba nadciśnieniowa, stany niewydolności mięśnia sercowego i przewlekłe serce płucne. Autor podkreśla, że korzystny wpływ miodu w schorzeniach układu krążenia ma związek z występowaniem w miodzie zawartości cukrów prostych, czyli glukozy i fruktozy – dzięki nim miód jest łatwo przyswajalny przez organizm i nie stanowi zagrożenia rozwoju zmian miażdżycowych w ścianach naczyń. Z kolei zawartość acetylocholiny i potasu pozytywnie wpływa na siłę skurczu, wydolność i przemiany węglowodanowo-tłuszczowe mięśnia sercowego. Miód może też poprawiać bilans magnezu w ustroju, a tym samym stanowić element profilaktyki miażdżycy.
Z kolei Hołderna-Kędzia i Kędzia (2002) wskazują, że miód przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego, rozszerzenia naczyń krwionośnych i zahamowania procesu miażdżycowego. Gałuszka (1998) zauważa też, że miód stanowi ważny czynnik osłonowy w leczeniu glikozydami nasercowymi. Przy miażdżycy naczyń wieńcowych autorka zaleca spożywanie miodu w proporcji 1:1 z sokiem z buraka, marchwi i chrzanu.
Jaki miód na układ krążenia?
Wiemy już, jakie znaczenie ma miód dla układu krążenia. Ale jaki miód jest najzdrowszy na serce? W literaturze najczęściej pojawiają się następujące odmiany: rzepakowy, lipowy, spadziowy, wielokwiatowy, gryczany, kasztanowy, nostrzykowy, mniszkowy, leśny, klonowy, borówkowy i fasolowy. Wszystkie wymienione odmiany znajdziesz w naszym sklepie internetowym.
Ponadto Gala (1994) wskazuje również na korzystne działanie propolisu i pyłku kwiatowego na pracę układu krążenia. Pyłek kwiatowy może przyczyniać się do obniżenia poziomu trójglicerydów i cholesterolu, a tym samym stanowić wsparcie w profilaktyce przeciwmiażdżycowej. Gala wskazuje, że najkorzystniejsze działanie wykazują wyciągi pyłku rzepakowego i lipowego, szczególnie w połączeniu z propolisem i mleczkiem pszczelim.
Jak chronić serce?
W profilaktyce chorób serca istotną rolę odgrywa zdrowy tryb życia. Warto więc zadbać o zbilansowaną dietę i uzupełniać ją o składniki wspierające serce, takie jak miód. Oczywiście nie można zapominać o tym, że miód jest źródłem cukru, dlatego nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki:
- dzieci w wieku 1-2 lat: 1-2 łyżeczki miodu rozpuszczone w mleku,
- dzieci w wieku 3-6 lat: 3 łyżeczki,
- dzieci w wieku 6-12 lat: 6 łyżeczek,
- dzieci starsze: 2-4 łyżki stołowe,
- dorośli prowadzący przeciętny tryb życia: 3-5 łyżek stołowych,
- dorośli po 70. roku życia: 1-2 łyżki stołowe rozpuszczone w wodzie,
- osoby ciężko pracujące fizycznie lub umysłowo: dodatkowo 1-2 łyżki w czasie wysiłku.
Oprócz zdrowej diety ważne jest wyeliminowanie wyrobów tytoniowych, dbanie o regularną aktywność fizyczną, utrzymywanie prawidłowej masy ciała oraz utrzymywanie ciśnienia tętniczego i stężenia cholesterolu w granicach normy.
dostawa od 5,90 zł