Menu
Szukaj
Koszyk

Miód na Alergie

Filtry
Podkategorie i filtry
Filtry

w kategorii: Miód na Alergie

Podkategorie
Wróć do: Jaki miód na co?
  • Miód na Alergie

Wybrane Filtry

Marka
2
1
1
2
1
1
1
Więcej opcji (6)
Dostępność
6
4
4
Więcej opcji (2)
Promocja
7
13

Miód na Alergie

Produkty: 20

Niektórzy apiterapeuci proponują kuracje miodem, które mogą przeciwdziałać alergii lub ją likwidować. Jaki miód mogą jeść alergicy? Do takich kuracji najlepszy będzie miód wielokwiatowy najbliższy miejsca zamieszkania.

Jeśli masz skłonność do alergii i szukasz miodu, który z najmniejszym prawdopodobieństwem uczula, to wybieraj akacjowy. Zawiera najmniej pyłków. Podobno rzepakowy, klonowy, tymiankowy i leśny są jest również dobrym wyborem w takiej sytuacji.

Produkty: 20
Sortowanie: Domyślne Domyślne Nazwa produktu: od A do Z Nazwa produktu: od Z do A Cena: od najniższej Cena: od najwyższej
49,00 zł
39,60 zł
Najniższa cena: 39,60 zł
78,30 zł
Najniższa cena: 78,30 zł
99,00 zł
71,10 zł
Najniższa cena: 79,00 zł
66,00 zł
62,00 zł
88,00 zł
78,30 zł
Najniższa cena: 78,30 zł
39,00 zł
63,00 zł
77,00 zł
129,60 zł
Najniższa cena: 144,00 zł
39,00 zł
39,00 zł
72,00 zł
69,00 zł
103,50 zł
Najniższa cena: 103,50 zł
79,20 zł
Najniższa cena: 79,20 zł
49,00 zł

Alergia – przyczyny, objawy, leczenie 

Alergia jest uznawana za chorobę cywilizacyjną, a wzrost zachorowań zaczęto odnotowywać mniej więcej w latach 80. XX wieku. Alergia to reakcja układu odpornościowego na alergen, czyli substancję, która nie jest szkodliwa dla ludzi zdrowych. Reakcja alergiczna pojawia się wtedy, gdy układ immunologiczny nie potrafi odróżnić substancji nieszkodliwych od szkodliwych i wytwarza histaminę, czyli hormon wydzielany podczas kontaktu z alergenem, który jest jednym z głównych mediatorów reakcji alergicznej. Taka reakcja może przebiegać łagodnie lub nawet zagrażać życiu (wstrząs anafilaktyczny). Alergia dotyka ponad 20% populacji większości krajów rozwiniętych i jest najczęstszą chorobą przewlekłą występującą w Europie. Do alergenów możemy zaliczyć między innymi żywność (np. gluten, jaja, orzechy, mleko), pyłki roślin i sierść zwierząt. Miód w alergii sprawdza się w przypadku uczulenia na pyłki – na tym rodzaju alergii skupimy się poniżej.

Przyczyny i objawy

Najbardziej charakterystyczny dla alergii oddechowej jest katar sienny (alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa), który objawia się łzawieniem i swędzeniem oczu, katarem, kaszlem i kichaniem. W tym przypadku alergenami są najczęściej pyłki kwiatów drzew, traw lub innych roślin wiatropylnych (do najczęstszych alergenów zaliczamy pyłki drzew takich jak leszczyna, brzoza, topola, akacja, olcha, sosna, lipa i jodła), choć mogą nimi być również pleśń, roztocza i sierść zwierząt. Zwiększone ryzyko alergii oddechowej występuje u osób z predyspozycjami genetycznymi, na przykład wtedy, gdy ktoś w rodzinie choruje na zapalenie skóry lub astmę. Wyróżniamy również alergie skórne, pokarmowe, polekowe i na jady owadów. 

Leczenie

Diagnostyka polega najczęściej na przeprowadzeniu punktowego testu naskórkowego przez lekarza alergologa. Polega to na naniesieniu niewielkiej ilości alergenu na skórę (lub wstrzyknięciu jej pod skórę) i obserwowaniu reakcji. Zaczerwienienie, obrzęk i swędzenie występują u alergika zwykle w ciągu 20 minut. Alternatywną metodą jest wykonanie testu radioimmunologicznego (RAST), który polega na badaniu stężenia IgE w surowicy. Za jedną z najlepszych metod leczniczych uznaje się unikanie alergenów – jest to jednak bardzo często niemożliwe, zwłaszcza jeśli mieszkamy na obszarze bogatym w roślinność. Alergikom zwykle przepisywane jest leczenie farmakologiczne na bazie leków przeciwhistaminowych. Można również sięgać po środki naturalne, takie jak miód.

Jaki miód mogą jeść alergicy?

Według D.C. Jarvisa miód wielokwiatowy łagodzi objawy alergii dzięki obecności ziaren pyłku kwiatowego oraz cząsteczek kurzu pochodzących z terenów, na których pozyskiwany był miód – mają one stanowić swoiste antygeny wytwarzające przeciwciała u alergika. Jaki miód jest dobry na alergię? Najlepszy będzie miód niefiltrowany i niepoddany wirowaniu. Ważne jest również, by pochodził z rejonu zamieszkiwanego przez alergika – odległość nie powinna przekraczać 10 km, gdyż na różnych obszarach występują różne pyłki. Podobno przyjmując miód wielokwiatowy poza miesiącami pylenia roślin, można uodpornić organizm na alergeny, a tym samym złagodzić objawy alergii.

Helena Noskowicz-Bieroniowa (2009) proponuje następującą kurację antyalergiczną:

 

  • zaczynamy od 1 łyżeczki miodu dziennie (rano),
  • każdego dnia zwiększamy ilość do momentu osiągnięcia 15 łyżek stołowych dziennie (300 g),
  • następnie zmniejszamy stopniowo tę ilość, aż wrócimy do 1 łyżeczki. 

 

Chcesz zastosować kurację antyalergiczną zapobiegawczo? Na miesiąc przed pyleniem roślin zacznij spożywać 2 łyżeczki miodu wielokwiatowego dziennie i stosuj terapię 2-3 razy w tygodniu. 

Alergia na miód – jak uczula miód?

Choć najczęściej zalecany jest miód wielokwiatowy, alergicy mogą spożywać też inne odmiany – pod warunkiem że nie mają alergii na miód. Jak uczula miód? Alergia na miód występuje rzadko (mniej niż 0,001% populacji) i jest wywoływana przede wszystkim przez obecny w miodzie pyłek traw, drzew i innych roślin, a także przez zarodniki grzybów, białka jadu pszczelego i mleczka pszczelego.

Alergię na miód może też wywoływać żywność pochodzenia roślinnego (np. jabłka, korzeń selera, wiórki kokosowe, wanilia, orzechy leszczynowe) oraz leki, kosmetyki i środki myjące. Osoby uczulone na pyłek kwiatowy, białko pszczół, żywność, leki, kosmetyki i detergenty są więc bardziej narażone na alergię na miód. 

Do najczęstszych objawów zaliczamy objawy dermatologiczne (świąd, pokrzywka, obrzęk), pokarmowe (ból brzucha, biegunka, wymioty) i oddechowe (obrzęk nosa i gardła, duszności, kaszel). Najsilniejszą reakcją jest wstrząs anafilaktyczny. Jeśli po spożyciu miodu zauważysz wyżej wymienione objawy, prawdopodobnie nie możesz spożywać produktów pszczelich. 

Podsumowując, miód może łagodzić objawy alergii za sprawą obecności pyłków roślin wiatropylnych, które przyczepiają się do włosków pszczół. Te same pyłki mogą jednak również wywoływać uczulenie, co jest kwestią indywidualną. Pojawiają się też głosy, że dawka pyłku w miodzie jest zbyt mała, by mogła być skuteczna w terapii odczulającej. Najlepiej więc wypróbować na sobie – jeśli nie masz alergii na miód, a każdego roku cierpisz na katar sienny, zimą możesz rozpocząć terapię i sprawdzić, czy objawy alergii będą tym razem łagodniejsze. 

dostawa od 5,90 zł

dostawa od 5,90 zł

dostawa od 5,90 zł

Bestsellery