

71,25 zł
Cena regularna:
95,00 zł

49,30 zł
Cena regularna:
58,00 zł

Miód dostarczają nam zaufane polskie pasieki.
Zyskaj 10% dodatkowego rabatu! 1. Zapisz się na nasz newsletter i otrzymasz kod rabatowy. Zniżki sumują się! Kliknij po szczegóły.
Miod Porzeczkowy Polski
Miód z nektaru czarnej porzeczki to propozycja dla osób, które preferują nieco mniej słodkie miody i szukają unikalnych produktów pszczelich. Miody porzeczkowe nie są szczególnie powszechne, a bardzo często można znaleźć w nich domieszki akacji i spadzi, co sprawia, że każdego roku taki będzie smakował nieco inaczej. Sprawdź, czym wyróżnia się polski miód porzeczkowy i jakie są jego właściwości.
Surowy Miód z nektaru Czarnej Porzeczki 2023 z Mazowsza 1100g

Miód z nektaru porzeczek (bez dodatku owoców!). Ciekawy lekko kwaskowaty smak.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Z czego pozyskuje się miód porzeczkowy polski?
Miód porzeczkowy powstaje z nektaru pozyskiwanego z kwiatów porzeczki czarnej (Ribes nigrum). Jest to roślina z rodziny agrestowatych, która pochodzi z obszarów Europy i Azji o klimacie umiarkowanym. W stanie dzikim znajdziemy ją w Polsce na pasie wyżyn i całym niżu. Oprócz tego jest to również roślina uprawna, która ze względu na charakterystyczny zapach bywa uroczo nazywana smrodynią. Kwiaty porzeczki są małe, zebrane w wielokwiatowe grona.
Porzeczka czarna kwitnie od kwietnia do maja – długość kwitnienia wynosi ok. 2 tygodnie, a długość nektarowania ok. 3 dni. Wydajność miodowa rośliny to 30-70 kg/ha, a jej wydajność pyłkowa sięga 3-4 kg/ha. Kwiaty porzeczki czarnej są dobrym źródłem pokarmu dla pszczół, dlatego owady chętnie zbierają z nich nektar i pyłek.
Cechy miodu z czarnej porzeczki
Miód porzeczkowy polski dostępny w naszej ofercie pochodzi z pasieki Tomasza Rembela. Jest to miód stosunkowo rzadki, o którym warto wyrobić sobie własne zdanie. Jego smak jest delikatny i może być lekko kwaskowaty. Oczywiście partia w danym roku będzie się zawsze różniła od tej zeszłorocznej, co wynika często z domieszek innych nektarów, np. akacji, która sprawia, że miód z czarnej porzeczki ma jaśniejszy, lekko słomkowy kolor, a przy tym wolniej krystalizuje. Z kolei domieszka spadzi objawia się wyraźnym aromatem drewna.
Warto podkreślić, że miód porzeczkowy polski pozyskiwany jest z nektaru kwiatów, a nie z owoców czarnej porzeczki, dlatego nie będzie on miał zabarwienia, który możemy kojarzyć z owocami tej rośliny. Różni się on od miodu z liofilizowaną porzeczką zarówno kolorem, jak i smakiem oraz właściwościami, dlatego nie należy mylić tych produktów.
Miód porzeczkowy – właściwości
Miód z nektaru czarnej porzeczki (bez dodatku owoców) to propozycja dla miłośników mniej słodkich miodów. Na co może pomóc miód porzeczkowy? Właściwości tej odmiany nie są jeszcze zbyt dobrze opisane w literaturze – wynika to przede wszystkim z małej dostępności i niezbyt dużej popularności tego miodu. Z dostępnych informacji wynika, że miód porzeczkowy pozytywnie wpływa na pracę układu odpornościowego, układu krążenia i układu pokarmowego. Podobnie jak inne miody odmianowe, pomaga w stanach osłabienia organizmu, dlatego warto go spożywać w profilaktyce infekcji sezonowych. Może również się przydać w łagodzeniu problemów żołądkowych. Jeśli chodzi o miód porzeczkowy z domieszką akacji i spadzi, możemy mu częściowo przypisać właściwości miodu akacjowego i miodu spadziowego. Polecamy spróbować i wyrobić sobie własną opinię :)

Pasieka
Słoiki (dokładna waga netto jest w nazwie produktu):
Kraj pochodzenia:
Pokarm pszczół:
Rocznik
Pora roku



139,50 zł
Cena regularna:
155,00 zł

42,12 zł
Cena regularna:
46,80 zł

39,60 zł
Cena regularna:
44,00 zł