Produkt dnia
"Nasze" pasieki
Miód dostarczają nam zaufane polskie pasieki.

Zyskaj 10% dodatkowego rabatu! 1. Zapisz się na nasz newsletter i otrzymasz kod rabatowy. Zniżki sumują się! Kliknij po szczegóły.

Miod Porzeczkowy Polski

Miód z nektaru czarnej porzeczki to propozycja dla osób, które preferują nieco mniej słodkie miody i szukają unikalnych produktów pszczelich. Miody porzeczkowe nie są szczególnie powszechne, a bardzo często można znaleźć w nich domieszki akacji i spadzi, co sprawia, że każdego roku taki będzie smakował nieco inaczej. Sprawdź, czym wyróżnia się polski miód porzeczkowy i jakie są jego właściwości.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Z czego pozyskuje się miód porzeczkowy polski?

Miód porzeczkowy powstaje z nektaru pozyskiwanego z kwiatów porzeczki czarnej (Ribes nigrum). Jest to roślina z rodziny agrestowatych, która pochodzi z obszarów Europy i Azji o klimacie umiarkowanym. W stanie dzikim znajdziemy ją w Polsce na pasie wyżyn i całym niżu. Oprócz tego jest to również roślina uprawna, która ze względu na charakterystyczny zapach bywa uroczo nazywana smrodynią. Kwiaty porzeczki są małe, zebrane w wielokwiatowe grona.

Porzeczka czarna kwitnie od kwietnia do maja – długość kwitnienia wynosi ok. 2 tygodnie, a długość nektarowania ok. 3 dni. Wydajność miodowa rośliny to 30-70 kg/ha, a jej wydajność pyłkowa sięga 3-4 kg/ha. Kwiaty porzeczki czarnej są dobrym źródłem pokarmu dla pszczół, dlatego owady chętnie zbierają z nich nektar i pyłek. 

Cechy miodu z czarnej porzeczki

Miód porzeczkowy polski dostępny w naszej ofercie pochodzi z pasieki Tomasza Rembela. Jest to miód stosunkowo rzadki, o którym warto wyrobić sobie własne zdanie. Jego smak jest delikatny i może być lekko kwaskowaty. Oczywiście partia w danym roku będzie się zawsze różniła od tej zeszłorocznej, co wynika często z domieszek innych nektarów, np. akacji, która sprawia, że miód z czarnej porzeczki ma jaśniejszy, lekko słomkowy kolor, a przy tym wolniej krystalizuje. Z kolei domieszka spadzi objawia się wyraźnym aromatem drewna. 

Warto podkreślić, że miód porzeczkowy polski pozyskiwany jest z nektaru kwiatów, a nie z owoców czarnej porzeczki, dlatego nie będzie on miał zabarwienia, który możemy kojarzyć z owocami tej rośliny. Różni się on od miodu z liofilizowaną porzeczką zarówno kolorem, jak i smakiem oraz właściwościami, dlatego nie należy mylić tych produktów.

Miód porzeczkowy – właściwości

Miód z nektaru czarnej porzeczki (bez dodatku owoców) to propozycja dla miłośników mniej słodkich miodów. Na co może pomóc miód porzeczkowy? Właściwości tej odmiany nie są jeszcze zbyt dobrze opisane w literaturze – wynika to przede wszystkim z małej dostępności i niezbyt dużej popularności tego miodu. Z dostępnych informacji wynika, że miód porzeczkowy pozytywnie wpływa na pracę układu odpornościowego, układu krążenia i układu pokarmowego. Podobnie jak inne miody odmianowe, pomaga w stanach osłabienia organizmu, dlatego warto go spożywać w profilaktyce infekcji sezonowych. Może również się przydać w łagodzeniu problemów żołądkowych. Jeśli chodzi o miód porzeczkowy z domieszką akacji i spadzi, możemy mu częściowo przypisać właściwości miodu akacjowego i miodu spadziowego. Polecamy spróbować i wyrobić sobie własną opinię :)

Sonda
Jakiej konsystencji wolisz miód?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium