Menu
Szukaj
Koszyk
Tutaj Jakub Swojskie Miody

Surowy Miód Spadziowy Iglasto-Liściasty 2024 z Gór Świętokrzyskich 1000g (nigdy niepodgrzewany)

Rarytas Świętokrzyskich Gór, mercedes wśród miodów, chociaż to akurat nietypowy mercedes. 

Przejdź do pełnego opisu
112,50 zł
Cena regularna: 125,00 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 98,75 zł
szt.
Dostępność:
średnia ilość
Zapytaj o produkt
Czas wysyłki: 24 godziny

Opis

Miód ze spadzi iglastej jodłowej jest - można powiedzieć - mercedesem wśród miodów. Jakiej klasy to mercedes? Zależy od sezonu. Sześć, czy siedem lat temu mieliśmy z pewnością "S-klasę" - smak miodu naszych dziadów i mikroklimat w płynie; żywiczny, wyrazisty, gęsty, o ciemnej zielonkawo-brunantnej barwie, naturalny antybiotyk prosto z Łysogórskich jodeł.

W 2018 roku był niemal równie doskonały, jak rok wcześniej.

W 2019, moim zdaniem, ogólnie mieliśmy solidny model E-klasy :) Choć nie aż tak aromatyczny, żeby starsze osoby mówiły "Takiego miodu spadziowego nawet w górach nie jadłam!" (autentyczne słowa klientki!). Nadal był to rarytas Świętokrzyskich Gór.

W 2020 r. zbiory miodu spadziowego (nie tylko) w tej pasiece wyniosły ZERO kg. 

W 2021 roku zbiory spadziowego były niewielkie. A miód w wyglądzie i smaku bardzo podobny, jak ten z 2019 opisywany poniżej (po krystalizacji był jednak dużo bardziej zielony, pięknie zielony).

W roku 2022 miód z tej miejscówki miał niezwykły kolor. Miód (gdy jest płynny) jest niemal tak czarny, jak smoła. (To jeden z najciemniejszych miodów, jakie mieliśmy w ofercie w kilkuletniej historii sklepu).

Tak naprawdę, to trzeba powiedzieć, że jest czarno-zielonkawy. Gdy nabrać miód na łyżeczkę, to wtedy widać ten zielonkawy odcień. (Tak zielony po krystalizacji, jak rok temu).

Jego zapach przypomina melasę z trzciny lub buraka. (Podobny jest w tym do spadziowego z Nadbużańskiej Pasieki Wędrownej z lat 2021-2022, ale... już nie z roku 2023). Czyli: nie jest to oczekiwany przez wielu żywiczny zapach jakby igliwia. (O czym więcej za chwilę).

Smak dość słodki jak na miód spadziowy. Powiedziałbym, że to miód średnio-wytrawny. 

Na tym nie koniec niespodzianek, ponieważ z obserwacji pszczelarza jest to spadź bardziej liściasta, mniej iglasta. To ciekawe dlatego, że tak imponujące barwy w świadomości koneserów miodów spadziowych kojarzą się raczej ze spadziowym iglastym.

Czy - trzymając się porównania do mercedesa - nadal (jak w przypadku niektórych zbiorów z poprzednich lat w tej pasiece) utrzymałbym porównanie do AMG GT Coupé? Myślę, że tak. "Nie dość, że luksusowa limuzyna, to jeszcze sportowa. I w dodatku czterodrzwiowa. Tak właśnie ciekawy jest ten miód." Trzeba jednak ocenić to samemu.

W roku 2023 miód z tej miejscówki był słaby, zarówno jeśli idzie o aromat, barwę, smak oraz ilość zbiorów. Nie ma co pisać. 

W roku 2024 znów jest oryginalnie. Tzn. miód ciemny, smołowaty, gęsty, ale nie wydaje się zielonkawy. Kiedy piszę ten opis (początek września), jeszcze nie skrystalizował. Ale nie zanosi się, aby po krystalizacji przyjął zielony kolor.

Poza tym podobny do tego, co wyszło w 2022 roku (opis powyżej). Z tym, że w roku 2024 mamy z tej pasieki (inna miejscówka) bardziej klasyczną jodłę, dostępny pod tym linkiem: https://miod-dobry.pl/Surowy-Miod-Spadziowy-Iglasty-Jodlowy-z-Gor-Swietokrzyskich-650g/56

Aczkolwiek ten tutaj, mimo, że bardziej liściasty, niż iglasty jest... ciemniejszy i gęstszy od iglastego! (No i przystępniejszy cenowo). Weź tu bądź mądry i dokonaj wyboru...

Miód spadziowy z jodły i drzew liściastych

Metryczka miodu

Słoiki (dokładna waga netto jest w nazwie produktu): Duże (900g-1250g)
Kraj pochodzenia: Polska
Skład: 100% miód pszczeli naturalny
Surowy, raw, nieprzegrzewany? Tylko takie sprzedajemy!
Pokarm pszczół: spadź
Rocznik 2024
Pora roku późnoletni

Opinie

0.00
Liczba ocen: 0
Oceń i opisz

Zyskaj 10% dodatkowego rabatu!

Zapisz się na nasz newsletter i otrzymasz kod rabatowy. Zniżki sumują się! Kliknij po szczegóły.