Miód Klonowy Polski
Miód klonowy jest odmianą niszową i rzadko spotykaną. Świadczy o tym między innymi jego cena, choć zdecydowanie nie jest to najdroższy miód w naszej ofercie. Dzieci twierdzą, że jego smak przypomina trochę syrop klonowy. Coś w tym jest, ale bez przesady. Miód klonowy zaliczamy z pewnością do najsłodszych odmian, dlatego powinien zasmakować miłośnikom bogatej słodyczy.
Z czego powstaje miód klonowy?
W Polsce możemy spotkać następujące gatunki klonów miododajnych:
- Klon zwyczajny (Acer platanoides) – znany również jako klon pospolity, kwitnie przez ok. 2 tygodnie na przełomie kwietnia i maja (najwcześniej ze wszystkich rodzimych klonów), a jego wydajność miodowa wynosi 65-200 kg/ha. Występuje w lasach liściastych i mieszanych.
- Klon polny (Acer campestre) – znany także jako paklon, kwitnie przez ok. 2 tygodnie w maju, a jego wydajność miodowa to 50-370 kg/ha. Występuje na obrzeżach lasów liściastych i mieszanych lub w ich podszyciu, a także jest sadzony wzdłuż dróg, w parkach i na żywopłotach.
- Klon jawor (Acer pseudoplatanus) – kwitnie w maju, przez ok. 2 tygodnie, a jego wydajność miodowa wynosi 40-60 kg/ha. Znajdziemy go w lasach liściastych i mieszanych. Pozyskiwany z niego miód ma często domieszkę spadzi.
- Klon tatarski (Acer tataricum) – kwitnie przez ok. 2 tygodnie na przełomie maja i czerwca. Jego wydajność miodowa sięga 80 kg/ha. Jest to niewielkie drzewo lub wysoki krzew o wysokości do 10 metrów. Roślina może być też źródłem spadzi.
W Polsce występują też klony jesionolistne i srebrzyste, które jednak nie mają nektarników, a więc nie są roślinami miododajnymi.
Cechy miodu klonowego
O tym, jakie cechy ma miód klonowy polski, decyduje w dużej mierze to, z jakiego gatunku drzewa pochodzi. Miód z klonu zwyczajnego wyróżnia się jasnym kolorem oraz delikatnym smakiem i aromatem. Jeśli chodzi o miód z klonu jawora, jego kolor jest jasnobursztynowy i zielonkawo opalizujący. Taki miód klonowy ma specyficzny smak i przyjemny aromat. Zazwyczaj jest to miód nektarowo-spadziowy, gdyż na liściach tego gatunku klonu często znajduje się spadź. Krystalizacja sprawia, że miód klonowy jaśnieje.
W ofercie naszego sklepu internetowego dostępne są miody klonowe z dwóch lokalizacji: Kotliny Kłodzkiej i Gór Świętokrzyskich. Nie można zapomnieć, że jest to jeden z najsłodszych miodów w naszym sklepie – oczywiście zależy to od roku i regionu, jednak jedna łyżeczka miodu klonowego potrafi dać tyle słodyczy, co dwie łyżeczki miodu nawłociowego.
Miód klonowy – właściwości
Jeśli chodzi o miód klonowy, jego właściwości obejmują przede wszystkim wzmacnianie odporności organizmu, wsparcie w przeziębieniach i infekcjach oraz dodawanie energii i witalności. Mówi się również, że miód klonowy działa krwiotwórczo i oczyszcza krew, dlatego może pomóc w anemii i usuwaniu toksyn z organizmu. Jest on również lekkostrawny, dlatego korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Dzięki wysokiej słodyczy z powodzeniem zastępuje cukier. Aby nie utracić jego cennych właściwości, pamiętaj, by mieszać go z chłodną wodą lub dodawać do przestudzonej herbaty.
Miód klonowy a syrop klonowy
Wspomnieliśmy, że niektórzy porównują smak miodu klonowego do syropu klonowego. Występuje niewielkie podobieństwo między tymi dwoma produktami, choć z pewnością są między nimi również duże różnice. Pierwsza z nich to sposób powstawania. Podczas gdy miód klonowy powstaje z nektaru kwiatów klonu, syrop pozyskuje się z soku kanadyjskiego klonu cukrowego. Taki sok jest następnie zagęszczany, dzięki czemu można osiągnąć jego charakterystyczną konsystencję.
I tutaj pojawia się kolejna różnica między miodem i syropem – naturalny miód klonowy jest płynny w formie patoki, jednak po krystalizacji jego konsystencja staje się bardziej zbita. Z kolei syrop klonowy pozostaje płynny przez cały czas. Mimo delikatnego podobieństwa w smaku oba produkty znacząco się więc od siebie różnią. W naszej ofercie znajdziesz wyłącznie miód klonowy z najlepszych polskich pasiek.
dostawa od 5,90 zł