Miód Wiśniowy Polski
w kategorii: Miód Wiśniowy Polski
Wybrane Filtry
Miód Wiśniowy Polski
Szukasz mniej popularnych miodów odmianowych? Spróbuj miodu wiśniowego, który jest prawdziwym białym krukiem wśród produktów pszczelich. W naszym sklepie internetowym zazwyczaj znajduje się ograniczony wybór miodu z nektaru wiśni – najczęściej znajdziesz u nas wyłącznie miód wiśniowy z Kujaw. Rzadkie występowanie tej odmiany wiąże się z krótkim kwitnieniem i nektarowaniem wiśni, dlatego też miód wiśniowy polski to prawdziwy rarytas, którego warto choć raz posmakować.
Z czego powstaje miód wiśniowy?
Miód wiśniowy powstaje z nektaru zbieranego przez pszczoły z kwiatów wiśni pospolitej (Prunus cerasus). Jest to roślina z rodziny różowatych, która oryginalnie pochodzi z Azji Mniejszej. Bywa nazywana również wiśnią szkliwką i wiśnią zwyczajną. W Polsce występuje jako roślina uprawna i dziczejąca. Wiśnia zakwita w pierwszej dekadzie maja, tuż po czereśni (wiśni ptasiej) i kwitnie zaledwie 8 dni.
Najmocniejsze nektarowanie wiśni pospolitej przypada na przedpołudnie, a wydajność miodowa rośliny to 20-50 kg/ha. Wiśnia dostarcza również pszczołom do 15 kg/ha pożytku pszczelego, który jest pokarmem i surowcem przerabianym na miód oraz pierzgę. Warto pamiętać, że prawdziwy miód wiśniowy pochodzi z nektaru wiśni, dlatego nie należy się spodziewać różowego czy czerwonego zabarwienia. Taki kolor może mieć jedynie miód z liofilizowaną wiśnią, który zawiera dodatek owoców.
Cechy miodu wiśniowego
Miód wiśniowy polski ma delikatny, łagodny smak z wyczuwalną nutą owocową, dlatego bywa nazywany landrynkowym. Powinien zasmakować osobom ceniącym delikatne miody odmianowe. Jeśli chodzi o jego zapach, wyróżnia się subtelną nutą kwiatów wiśni. Kolor miodu w formie patoki jest słomkowy lub kremowy, po krystalizacji staje się jasnożółty lub jasnokremowy. Krystalizuje dość szybko, zwykle w ciągu kilku miesięcy od zbiorów – jego konsystencja jest niezbyt twarda, podobna do masła.
W ofercie naszego sklepu internetowego znajduje się miód wiśniowy z Kujaw, który jednego roku bywa mniej, a drugiego bardziej słodki. Większa słodycz wynika z wyższej zawartości nektaru wiśniowego. W małych słoiczkach (300 g) sprzedajemy również miód wiśniowy z Hiszpanii, którego smak jest podobny do tego kujawskiego.
Miód wiśniowy – właściwości
Jeśli chodzi o miód wiśniowy, właściwości tej odmiany są niestety mało znane. Wynika to przede wszystkim z krótkiego kwitnienia wiśni (ok. 8 dni), które występuje często w trakcie nektarowania rzepaku. Rzadko można więc pozyskać czysty miód wiśniowy, co przekłada się na cenę tego produktu. Nie bez znaczenia dla występowania tej odmiany są również popularne opryski drzew, które mogą być szkodliwe, a nawet zabójcze dla pszczół.
Miód wiśniowy polski, podobnie jak inne miody odmianowe, zawiera wiele cennych składników odżywczych, takich jak flawonoidy, witaminy i biopierwiastki. Wykazuje również właściwości antybakteryjne, dlatego warto stosować go w profilaktyce infekcji. Miód z nektaru wiśni jest najczęściej pożądany ze względu na rzadkie występowanie i unikalne walory smakowe.
dostawa od 5,90 zł
dostawa od 5,90 zł
dostawa od 5,90 zł
Bestsellery
-
119,70 złNajniższa cena: 119,70 zł
-
3,99 zł
-
69,00 zł
-
53,10 złNajniższa cena: 59,00 zł
-
39,00 zł
-
55,80 złNajniższa cena: 55,80 zł
-
79,00 zł
-
63,00 zł
-
53,00 zł
-
39,00 zł
-
39,00 zł
-
55,80 złNajniższa cena: 62,00 zł
-
39,00 zł
-
64,90 zł
-
59,00 zł
-
49,00 zł