Miód Akacjowy Polski
Prawdziwy miód to dzieło natury. Nie będzie zawsze i wszędzie wyglądał tak samo. To nie produkt z fabryki. Również odmiana akacjowa może wyglądać i krystalizować różnie.
Tym bardziej, że Polska Norma za akacjowy uznaje taki, w którym procentowy udział pyłku wiodącego wynosi minimum 30 procent pyłku z akacji. O tym skąd pochodzi reszta pyłku decyduje okolica i pszczoły. (Na właściwości organoleptyczne miodu odmianowego wpływ mają ponadto temperatura, wilgotność, gleba, nasłonecznienie).
(więcej czytaj po liście produktów dostępnych w naszym sklepie)
Jednym z najbardziej znanych polskich miodów nektarowych jest odmiana akacjowa. Żeby powstał kilogram miodu akacjowego pszczoły muszą zebrać nektar z około 800 tysięcy kwiatów robinii akacjowej.
Robinia pseudoacacia to drzewo z rodziny strączkowych, podrodziny motylkowych, popularnie nazywane białą akacją (lub fałszywą akacją, grochodrzewem albo białą lipą). Pochodzi z USA, do Europy sprowadzona na początku XVII wieku.
Tegoroczny miód akacjowy jest do kupienia już w czerwcu- akacja kwitnie na przełomie maja i czerwca przez około 12 dni. Chociaż jest to jedna z najbardziej miododajnych roślin (silna rodzina pszczela może z niej wyprodukować około 25 kg), to jednak w czasie nektarowania wymagana jest wysoka temperatura, prawie upalna pogoda. W Polsce akacja często marznie. A nawet jeśli zakwitnie, to deszcze mogą sprawić, że pszczoły nie zbiorą z niej wystarczająco dużo nektaru. Dlatego nie jest łatwo dostać porządny miód akacjowy.
Miód akacjowy: jak wygląda i smakuje łagodna słodycz
Barwa. Miód akacjowy to najjaśniejszy z miodów. W postaci płynnej bywa bezbarwny, przezroczysty niemal jak woda, jasnosłomkowy, jasnobursztynowy (czasem nawet lekko zielonkawy). Po skrystalizowaniu - śnieżnobiały, jasnosłomkowy lub kremowożółtawy. Ogólnie można przyjąć, że im jaśniejszy (im bardziej przezroczysty w stanie płynnym, im bardziej śnieżnobiały po krystalizacji) tym bardziej akacjowy.Smak. To również najsłodszy z polskich miodów. Delikatny w smaku, doskonały jako zamiennik cukru. Uwielbiany przez dzieci (poleca się go do słodzenia posiłków zarówno dla dzieci starszych, jak i niemowląt).
Zapach: delikatny, lekko kwiatowy, harmonizujący z aromatem kwitnących gron robinii akacjowej.
Po krystalizacji: nie jest zbyt twardy, krystalizuje średnioziarniście, czasem ma konsystencję krupkowatą.
W stanie płynnym najdłużej z polskich miodów pozostaje akacjowy - od 6 miesięcy do roku, a nawet dłużej. Wolny proces krystalizacji wynika z tego, że miód akacjowy zawiera więcej fruktozy niż glukozy (w przeciwieństwie do niemal wszystkich innych polskich odmian).
Miód akacjowy - właściwości, komu i na co pomaga?
Miód akacjowy, tak jak inne jasne, wiosenne miody, jest bogaty w cukry proste, łatwo i szybko przyswajalne przez organizm, jest więc doskonałą odżywką regeneracyjną w stanach zmęczenia fizycznego i umysłowego.
Podobnie jak kwiaty akacji, zawiera on ponadto flawonoidy (robininę i akacetynę), olejek eteryczny, w skład którego wchodzą m.in. linalol, famezol, piperonal (zwany też heliotropiną), kwas syryngowy i śluzy.
Jeśli idzie o wartości zdrowotne, ten rodzaj miodu najlepszy jest na:
zaburzenia przewodu pokarmowego - reguluje trawienie, zapobiega zaparciom, pomaga w zaburzeniach przewodu pokarmowego, przemianie materii, w leczeniu schorzeń żołądka (nadkwaśności), dwunastnicy, w stanach skurczowych i zapalnych jelita cienkiego i grubego. W chorobie wrzodowej przyspiesza regenerację tkanki, odnowę błony śluzowej, usuwanie owrzodzeń;
nerki i układ moczowy - wspomaga leczenie schorzeń nerek, dróg moczowych, prostaty, zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych (w tych przypadkach zaletą miodu akacjowego jest to, że należy do miodów o bardzo niskiej zawartości związków mineralnych);
przeziębienia - wpływa kojąco na podrażnione gardło, pomocny w leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych. Trzeba jednak zaznaczyć, że miód akacjowy odznacza się niską aktywnością antybiotyczna (co wynika z badań przeprowadzonych w Oddziale Pszczelnictwa w Puławach oraz badań własnych profesora Bogdana Kędzi).
Liczne doniesienia wskazują na uspokajające i ogólnie wzmacniające właściwości miodu akacjowego. Stąd poleca się go przy bezsenności, a także dla złagodzenia objawów zmęczenia, znużenia i wyczerpania organizmu.
Podobnie jak inne odmiany miodu, można go stosować zewnętrznie w chorobach skóry.
Miód akacjowy dla cukrzyków
Jak już napisaliśmy, akacjowy należy do miodów bogatych we fruktozę (cukier owocowy). Jest to cukier prosty, który posiada o 23% niższy indeks glikemiczny, niż glukoza, jest dwa razy słodszy niż sacharoza i do jej metabolizmu organizm nie potrzebuje insuliny. Dlatego często zaleca się ten rodzaj miodu (do umiarkowanego spożycia) osobom z cukrzycą typu II.
Dojrzały miód akacjowy charakteryzuje się wyższą zawartością sacharozy niż inne miody nektarowe (7-10%). Przy czym stężenie sacharozy obniża się powoli w trakcie przechowywania.
Miód akacjowy na kaszel
Przy kaszlu zaleca się przyjmowanie dużych ilości miodu akacjowego. Możesz rozpuścić 50 g w schłodzonych poniżej 45 stopni Celsjusza 250 ml naparu z kwiatu malwy.
Miód akacjowy na żylaki
Wymieszaj pół kilo miodu akacjowego z 250 g obranego i rozdrobnionego czosnku. Odstaw mieszankę na tydzień w chłodne i ciemne miejsce.
Zażywaj 1 łyżeczkę na około 40 minut przed głównymi posiłkami, 3 razy dziennie przez 6-8 tygodni.
Nalewka na czosnku, nalewka z propolisem i miód akacjowy
"Badacze w Indiach spróbowali dowieść w naukowy sposób skuteczności tej pradawnej chińskiej kuracji. Kardiolog z college'u medycznego w Rajahasa w Indiach stwierdził po kilkuletnich badaniach, że miód podnosi o około 56% opór zastawek sercowych i naczyń krwionośnych, co jest niezmiernie istotne dla przepływu krwi przez serce.
Osobom cierpiącym na żylaki zaleca się poniższy przepis. Jego stosowanie powoduje wzmocnienie zastawek żylnych, tak że krew żylna nie opada w kierunku naczyń obwodowych, ale jest popychana w stronę serca.
Działanie zestawu "propolis z miodem plus czosnek" z tego chińskiego przepisu da się wyjaśnić jego składem chemicznym; większość flawonoidów to naturalne związki o znanym wpływie na układ naczyń włosowatych oraz stopień kruchości i przepuszczalności naczyń krwionośnych. Ponadto dzięki właściwościom moczopędnym i efektowi estrogenów działają one bezpośrednio na układ krążenia jako środki rozszerzające naczynia krwionośne i obniżające ciśnienie krwi. Pozytywny wpływ na nasz układ dokrewny odnotowuje się też w przypadku innych gruczołów jak grasica, tarczyca, trzustka i nadnercza.
A teraz przepis:
Zmieszaj miód akacjowy (100 g), 30% alkoholowy ekstrakt propolisu (20 g) i drobno posiekany czosnek (400 g) z czystym medycznym spirytusem (200 ml). Pozostaw mieszaninę na 20 dni w ciemnej butelce w chłodnym, suchym i zaciemnionym miejscu. Po 20 dniach przefiltruj całość przez gazę, a filtrat pozostaw na kolejne 3 dni. Potem możesz specyfik przechowywać w lodówce prawie bez ograniczeń czasowych.
Ten "medykament" stosuje się według ściśle określonego schematu, zgodnie ze starym chińskim przepisem."
Dzień 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Liczba kropli:
rano 1 4 7 10 13 15 15 12 9 6 3
w południe 2 5 8 11 14 15 14 11 8 5 2
wieczorem 3 6 9 12 15 15 13 10 7 4 1
Literatura:
Lecznicza moc pszczół. Najskuteczniejsze terapie od A do Z , Friedrich Hainbuch
Miody odmianowe i ich znaczenie lecznicze, Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia
Co może miód?, Helena Noskowicz-Bieroniowa
Terapia miodem oraz mleczkiem pszczelim, pyłkiem i jadem, Anastasia Zanocelli
dostawa od 5,90 zł