Zyskaj 10% dodatkowego rabatu! 1. Zapisz się na nasz newsletter i otrzymasz kod rabatowy. Zniżki sumują się! Kliknij po szczegóły.

Surowy Miód Nektarowo-Spadziowy z pogranicza Doliny Brdy i Kotliny Toruńskiej 1000g

Dostępność: brak towaru
Cena: 88,00 zł 88.00
ilość szt.
Zyskujesz 88 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Ten miód pochodzi jednocześnie z Osielska i z "Puszczy Bydgoskiej". A to za sprawą tego, iż jest to miód z dwóch różnych pasieczysk wirowany w tym samym czasie. Końcówek wirowania pszczelarz już nie oddzielał i tak oto mamy miód z dwóch podbydgoskich pasiek ze zbiorów z 4-5 i 6 lipca. Czyli jest to lipa i akacja z domieszką spadzi liściasto-iglastej.

Niejakie pojecie o pasji pszczelarskiej pana Okniańskiego może dać poniższy (jego) opis terenów, z których pochodzi ten miód:

Pogranicze Dolnej Doliny Brdy i Kotliny Toruńskiej to południowa część mikroregionu Wysoczyzny Osielksiej. Przyrodniczo to mieszanka krajobrazu kulturowego z mozaiką siedlisk naturalnych. Posiada mało urodzajne gleby, co powoduje, że znaczną powierzchnię mikroregionu zajmują lasy. Największym kompleksem jest tzw. Las Jastrzębie (częściowo w zasięgu lotu efektywnego pszczół, czyli do 1,5km) na północ od Fordonu.

Pod względem siedliskowym są to siedliska boru świeżego oraz boru mieszanego świeżego. Stosunkowo dużą powierzchnię zajmują siedliska lasu mieszanego (ubogie grądy), głównie w okolicach Niemcza i Żołędowa (1,5-2 km do pasieki) oraz lokalnie sosny i mała enklawa buczyny pomorskiej w pasie "zboczowym" pónocnej skarpy pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej (około 2 km od pasieki). W składzie gatunkowym dominuje sosna zwyczajna. Płatowo występują również nasadzenia dębów, olszy, brzozy, a w Osielsku robinii akacjowej oraz zadrzewienia śródpolne. Związane są z obszarami podmokłymi, ciekami i rowami melioracyjnymi, gdzie występuje topola, olsza i wierby. Wzdłuż dróg spotyka się również pomnikowe zadrzewienia dębu (na północ od i w samym Osielsku).

Druga pasieka z Puszczy Bydgoskiej leży na terenie dawnego sołectwa olenderskiego, które obecnie jest w  granicach administracyjnych Miasta Bydgoszczy, a przyrodniczo różni się zasadniczo jakością gleb (ciężkie ziemie gliniaste i piaszczysto-gliniaste) i w konsekwencji jest tu więcej siedlisk grądowych i lasów mieszanych, sporo nieużytków (pas wyłączony z zabudowy z uwagi na tor podejścia do lotniska - olbrzymie nieużytki porośnięte nawłocią i czeremchą amerykańską oraz nalotem sosny - samosiew z Puszczy Bydgoskiej). Nie brakuje też nasadzeń parkowych i przy zabudowie willowej. Naliczyłem ponad 100 jodeł i około 150-200 świerków, parę daglezji, kilkanaście glediliczji i około 340-350 lip, a na terenie dawnego folwarku (obecnie hipermarket i prywatny, tzn. kościelny park) pojedyńcze okazy pomnikowych dębów i lip oraz przyklasztorny sad wiśniowy.

O miodach w masowej sprzedaży
O miodach z zaufanego źródła

Metryczka

Słoiki (dokładna waga netto jest w nazwie produktu): Duże (900g-1250g)
Kraj pochodzenia: Polska
Skład: 100% miód pszczeli naturalny
Surowy, raw, nieprzegrzewany? Tylko takie sprzedajemy!
Pokarm pszczół: nektar i spadź
Rocznik 2021
Pora roku letni

Produkty powiązane

Newsletter
Zapisz się! Zyskasz 10% rabatu. Od czasu do czasu poinformujemy Cię o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium