• DOSTAWA już od 5,99 zł

Produkt dnia
"Nasze" pasieki
Miód dostarczają nam zaufane polskie pasieki.

Zyskaj 10% dodatkowego rabatu! 1. Zapisz się na nasz newsletter i otrzymasz kod rabatowy. Zniżki sumują się! Kliknij po szczegóły.

Ziołomiody

Najważniejsze na początek - ziołomiód NIE JEST miodem. Nazwa jest troszkę myląca. Ziołomiód powstaje z ekstraktu z danego zioła (np. soku z pokrzywy). Przygotowany syrop z ziołami podaje się pszczołom, a one przerabiają go (poprzez dodawanie enzymów) na ZIOŁOMIÓD. Są to naturalne zakonserwowane zioła.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Krótka historia ziołomiodów

Za ojca ziołomiodów uznawany jest rosyjski pszczelarz Iojrisz, który w 1939 roku rozpoczął eksperymenty z podawaniem pszczołom roztworu cukru buraczanego wzbogaconego o takie dodatki jak sok z marchwi i rzodkwi, krowie mleko i kurze jaja. Po pierwszych udanych próbach pszczelarz zaczął wprowadzać inne substancje, takie jak składniki roślinne i antybiotyczne, witaminy, napar z igliwia sosnowego itd. Wymyślony przez siebie sposób nazwał ekspresową metodą otrzymywania miodów witaminowo-leczniczych. 

W latach 60. XX wieku wytwarzaniem miodów z dodatkiem ekstraktów zainteresowali się kolejni pszczelarze, w tym Polacy – Władysław Grabowski i Ryszard Tomaszewski. Zanim produkty te na początku lat 80. otrzymały miano ziołomiodów, były nazywane miodami sokowymi, miodami pożywkowymi, syropami pszczelimi sokowymi, herbamiodami, fruktomiodami, a nawet simil-miodami. 

Skład ziołomiodów

Ziołomiody mają właściwości lecznicze danego zioła i dodatkowo właściwości naturalnego miodu (poprzez działające enzymy, które dodały pszczoły). Zawierają biopierwiastki i witaminy, które mogą bardzo wzmocnić nasz organizm.

Podstawowy skład miodów i ziołomiodów jest identyczny (zawartość wody, kwasów organicznych, enzymów). Ziołomiody odróżniają się od miodów jedną grupą składników, a mianowicie biopierwiastkami. Zawartość makro- i mikroelementów jest wielokrotnie wyższa niż w miodzie.

Zawartość biopierwiastków (mg/kg) kolejno w ziołomiodach i miodach naturalnych:

Makroelementy:

Wapń i magnez: 111,3 - 9,6

Mikroelementy:

Miedź, cynk, żelazo, mangan i nikiel: 11,6 - 1,2

(Na podstawie: Borgis – Postępy Fitoterapii 4/2010, s. 229-235, Bogdan Kędzia, Zygmunt Kostrzewski, Znaczenie ziołomiodów w lecznictwie)

Jak widać powyżej, zawartości biopierwiastków w ziołomiodach są aż 10-krotnie wyższe niż w miodzie naturalnym. Poza tym w ziołomiodach zawarte są także substancje biologicznie aktywne pochodzenia roślinnego, których w miodzie nie ma. Dzięki temu ziołomiody wykazują dużo większą aktywność antybiotyczną. Hamują one rozwój drobnoustrojów w mniejszych stężeniach w porównaniu do miodu, dzięki czemu lepiej radzą sobie w przypadku chorób górnych dróg oddechowych i przy chorobach dermatologicznych.

Badania przeprowadzone przez Dobrowolskiego (1985) i Juszczaka (2009) wykazały, że najwięcej mikro- i makroelementów znajdziemy w ziołomiodach pokrzywowych, malinowych oraz aroniowych. 

Ziołomiody – sposób pozyskiwania

Ze względu na swoje właściwości ziołomiody cieszą się rosnącą popularnością wśród pszczelarzy i konsumentów. Jak zrobić ziołomiód? W pierwszej kolejności należy przygotować pożywkę, czyli syrop cukrowo-ziołowy przeznaczony do podkarmiania pszczół. Pszczelarze najczęściej korzystają z cukru, wody i ekstraktu z ziół. Istotne jest, aby przed dodaniem ekstraktu do wody z cukrem ostudzić syrop do temperatury ok. 40°C – w ten sposób mamy pewność, że nie zniszczymy właściwości zdrowotnych ekstraktów ziołowych. 

Syropem karmi się pszczoły w okresie bezpożytkowym (zwykle w lipcu), a jednorazowa dawka wynosi ok. 5 litrów. Jak zbiera się ziołomiody? Sposób pozyskiwania jest zbliżony do zbioru miodu – ziołomiód odbiera się wtedy, gdy ok. 1/3 plastra jest zapełniona. Powinno się to odbyć przed okresem karmienia pszczół na zimę. 

Rodzaje i właściwości ziołomiodów

Tym, co cechuje ziołomiody, jest ich różnorodność. Rodzaje ziołomiodów zależą oczywiście od tego, jakie ekstrakty ziołowe zostaną zastosowane. W zależności od ekstraktu wyróżniamy między innymi ziołomiody pokrzywowe, rumiankowe, lawendowe, świerkowe, sosnowe, głogowe, z bzu czarnego, aloesowe, aroniowe, nagietkowe, miętowe, mniszkowe, malinowe i tymiankowe

Czym wyróżniają się ziołomiody? Właściwości tych produktów pszczelich zależą przede wszystkim od zastosowanego ekstraktu. Przykładowo:

  • Ziołomiód pokrzywowy – ze względu na wysoką zawartość aktywnego biologicznie żelaza zwiększa ilość hemoglobiny we krwi, a przy tym wykazuje działanie moczopędne, laktacyjne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Pomocny w leczeniu reumatyzmu stawowego, zapalenia dróg moczowych, a także zalecany w stanach osłabienia i niedokrwistości oraz w leczeniu zapalenia błon śluzowych przewodu pokarmowego, zaburzeń przemiany materii i chorób dermatologicznych wieku młodzieńczego.
  • Ziołomiód lawendowy – relaksuje, redukuje stres i ułatwia zasypianie, a także wspiera leczenie infekcji i stanów zapalnych gardła, działa moczopędnie oraz wspomaga zwalczanie infekcji układu pokarmowego.
  • Ziołomiód sosnowy – wykazuje działanie wykrztuśne, moczopędne, bakteriobójcze, rozkurczowe i lekko żółciopędne. Zalecany jako wsparcie leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych, w tym anginy oraz zapalenia gardła i krtani. Dzięki swoim właściwościom upłynnia wydzielinę oskrzelową i ułatwia odkrztuszanie. 
  • Ziołomiód głogowy – wspiera funkcjonowanie serca i reguluje ciśnienie krwi. Zalecany w profilaktyce chorób serca, zapobiega otłuszczeniu i zwyrodnieniu mięśnia sercowego. Polecany również ozdrowieńcom po usunięciu pęcherzyka żółciowego.
  • Ziołomiód aloesowy – ma działanie lekko przeczyszczające (po ok. 8-12 godzinach od spożycia). Polecany szczególnie osobom starszym i otyłym z niedrożnością jelit i zaparciami nawykowymi. Reguluje przemianę materii, dlatego stosuje się go przed snem. Nie mogą go spożywać kobiety w ciąży i w trakcie miesiączki oraz chorzy ze stanami zapalnymi jelita grubego.
  • Ziołomiód aroniowy – wspiera leczenie nadciśnienia tętniczego, niewydolności krążenia i niedokrwistości, a także zapobiega niekorzystnemu działaniu radioterapii i wspomaga usuwanie pozostałości metali ciężkich z organizmu. Bogaty w witaminę PP. 
  • Ziołomiód rumiankowy – polecany jako wsparcie leczenia skutków wirusowego zapalenia wątroby typu B. Pomocny w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. Może być stosowany do płukania jamy ustnej i gardła oraz wykorzystywany jako okład w leczeniu owrzodzeń skóry i uszkodzeń naskórka.

To tylko kilka przykładowych ziołomiodów, które cieszą się największą popularnością wśród pszczelarzy i konsumentów – ze względu na właściwości i walory smakowe. Do produktów nieco bardziej niszowych możemy zaliczyć na przykład ziołomiody kawowe, czosnkowe, cebulowe, marchwiowe, herbaciane, cytrynowe czy sosnowe z lukrecją. Rozpoczynając przygodę z ziołomiodami, możesz mieć pewność, że szybko się ona nie skończy – zawsze znajdzie się taki ziołomiód, którego jeszcze nie próbowałeś!

Regionalne ziołomiody z polskich pasiek

Z lokalnych pasiek oferujemy najlepsze polskie ziołomiody słynące z unikalnych właściwości prozdrowotnych. Nie są to proste mieszanki ziół zalewanych miodem. Ich proces wytwarzania jest pracochłonny. 

Ziołomiód świetnie pasuje do pieczywa, a przede wszystkim nadaje się do sporządzania roztworów z wodą lub przestudzoną herbatą. To doskonała metoda aplikacji ziół!

Oferowane w naszym sklepie ziołomiody są produktami polskimi i nieprzegrzewanymi. Pozyskujemy je z najlepszych polskich pasiek, dlatego kupując u nas, masz 100% pewność, skąd pochodzi dany słoik. Szczegóły dotyczące poszczególnych ziołomiodów – takie jak zapach, smak i właściwości – znajdziesz w opisach produktów.

Sonda
Jakiej konsystencji wolisz miód?
Bestsellery
Zioło-miód Lawendowy 300g
Zioło-miód Lawendowy 300g

42,12 zł

Cena regularna: 46,80 zł

szt.
Surowy Miód Lipowy z Roztocza 1000g
Surowy Miód Lipowy z Roztocza 1000g

59,85 zł

Cena regularna: 63,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium