• DOSTAWA już od 5,99 zł

Produkt dnia
"Nasze" pasieki
Miód dostarczają nam zaufane polskie pasieki.

Zyskaj 10% dodatkowego rabatu! 1. Zapisz się na nasz newsletter i otrzymasz kod rabatowy. Zniżki sumują się! Kliknij po szczegóły.

Miód Nostrzykowy Polski

Jak stwierdził kiedyś jeden z naszych dostawców, miód nostrzykowy to jest "praktycznie ta sama półka, co wrzosowy lub spadziowy". Jeśli idzie o właściwości zdrowotne (jak również doznania smakowe).

Surowy Miód Nostrzykowy z własnego pola z Lubelszczyzny 1000g

Surowy Miód Nostrzykowy z własnego pola z Lubelszczyzny 1000g
Surowy Miód Nostrzykowy z własnego pola z Lubelszczyzny 1000g

Polecany przy bezsenności, miażdżycy, nadciśnieniu oraz posiada działanie uspokajające i rozrzedzające krew.

Dostępność: w 2023 brak

Cena:

99,00 zł

Surowy Miód Nostrzykowy z Pojezierza Drawskiego 1100g

Surowy Miód Nostrzykowy z Pojezierza Drawskiego 1100g
Surowy Miód Nostrzykowy z Pojezierza Drawskiego 1100g

Najbardziej nostrzykowy w naszej ofercie.

Dostępność: duża ilość

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

118,00 zł

szt.
  • nowość

Surowy Miód "Waniliowy" z Lubuskiego 500g

Surowy Miód "Waniliowy" z Lubuskiego 500g
Surowy Miód "Waniliowy" z Lubuskiego 500g

Miód o lekko waniliowym zapachu i smaku...

Dostępność: na wyczerpaniu

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

49,50 zł

Cena regularna: 55,00 zł

szt.
  • promocja
  • nowość

Surowy Miód "Waniliowy" z Lubuskiego 1000g

Surowy Miód "Waniliowy" z Lubuskiego 1000g
Surowy Miód "Waniliowy" z Lubuskiego 1000g

Miód o lekko waniliowym zapachu i smaku!

Dostępność: na wyczerpaniu

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

89,10 zł

Cena regularna: 99,00 zł

szt.
  • promocja
  • nowość

I to jest nostrzykowa prawda. Chociaż nadal większość klientów w naszym sklepie stacjonarnym z miodami w Warszawie odpowiada tak: "Nostrzykowy? Pierwsze słyszę! Co to jest ten nostrzyk?"

Nostrzyki to grupa krzewów, które można spotkać zarówno w Polsce oraz innych krajach Europy, jak i w Ameryce Północnej czy nawet Nowej Zelandii. Sam krzew może osiągać nawet 2 metry wysokości. Roślina znana i stosowana w celach medycznych od starożytności (nostrzyka polecali zarówno Hipokrates, jak i Diskorydes).

Co ciekawe, nasze babcie lub prababcie korzystały z suszonego nostrzyka podobnie, jak z lawendy. Przeciw molom. A to nie jedyne podobieństwo do lawendy.

Istnieje kilka odmian nostrzyka, a do najpopularniejszych należą żółta oraz biała. Ta druga może być dwuletnia lub jednoroczna.

Stąd m.in. mogą wynikać różnice w smaku pszczelich specjałów z tej rośliny.

Miód nostrzykowy — smak i aromat

W historii naszego sklepu mieliśmy dobrych kilka dostaw tej odmiany miodu. Przesadą byłoby powiedzieć, że za każdym razem smakował inaczej, ale niejednokrotnie poszczególne partie różniły się wyraźnie w smaku.

Jest to zrozumiałe, tak samo bywa np. z miodem borówkowym (są różne rodzaje borówek). A właściwie tak bywa z każdym miodem odmianowym. Przypominamy bowiem, że miód kwalifikuje się na odmianowy, jeśli ma około połowę nektaru z rośliny danej odmiany. Tzn. że jeden może mieć 50% nektaru z tej rośliny, a drugi 70%. Poza tym nawet jeśli dwa miody mają po 70% nektaru z danej rośliny, to pozostałe 30% pszczoła czymś uzupełniła. W jednym regionie doniosła coś, w innym coś innego. Ba, na tym samym pasieczysku mogą być różnice.

Mieliśmy kiedyś miód nostrzykowy z tej części pola, przy której nektarowała również lipa. Dzięki takiej mieszance miód miał nietypowy smak i konsystencję, jakby był kremowany (chociaż nie był).

Generalnie jednak, klasyczny miód nostrzykowy krystalizuje normalnie. Kiedy jest płynny ma jasny kolor, który po krystalizacji będzie jeszcze jaśniejszy, czasem żółty.

Poza oczywistą słodyczą można w nim znaleźć lekko cytrusowy posmak. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest nuta waniliowa, zarówno w smaku jak i aromacie. Aczkolwiek czasem bywa "zagłuszona" przez inne akcenty, często nawet ziołowe.

Tak czy inaczej miód z nostrzyka smakuje zawsze ciekawie. Po drugie: to nie smak jest jego największą wartością.

Miód nostrzykowy na co jest najlepszy?

Niedługo po otwarciu sklepu dostaliśmy maila od doktorantki (w Katedrze Chemii i Toksykologii Żywności) Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie badają miody (np. pod kątem właściwości fizykochemicznych oraz aktywności antyoksydacyjnej). Szukali próbek miodu nostrzykowego do swoich badań.

Zaledwie kilka miesięcy wcześniej zostało opublikowane pierwsze badanie tego unikalnego miodu (w anglojęzycznej literaturze naukowej, chociaż autorami byli Polacy).

Badania wykazały, że bohater naszej opowieści przypomina pod wieloma względami miód lawendowy. Oba mają w składzie kilka takich samych związków chemicznych (które rzadko występują w miodach).

Najważniejsze spośród nich są związki zwane kumarynami. Dzięki nim nostrzykowy miód pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi, korzystnie wpływając na pracę układu sercowo-naczyniowego.

Zalecany jest w nerwicy serca oraz w innych schorzeniach serca i naczyń krwionośnych, zapobiega zmianom degeneracyjnym mięśnia sercowego na tle miażdżycy naczyń oraz zakrzepowego zapalenia żył.

Ma wpływ na zmniejszenie krzepliwości krwi. Właśnie dzięki kumarynom. Działanie miodu nostrzykowego rozrzedzające krew jest na tyle istotne, że osobom, które mają problemy z krzepliwością krwi zaleca się ostrożność w ilości spożywanego miodu nostrzykowego.

Inną mile widzianą jego właściwością jest działanie wyciszające, uspokajające, nasenne — pomaga uspokoić nerwy, a także złagodzić napięcie oraz wynikające z niego bóle mięśniowe.

Pomaga w zaburzeniach trawienia, w schorzeniach żołądka i jelit na tle skurczowym.

Ma też działanie przeciwobrzękowe – doskonały w okresie upałów sprzyjających obrzękom i zastoinom żylnym.

Co ciekawe - miód nostrzykowy jest to jeden z nielicznych miodów, który - można powiedzieć - starzeje się jak wino. Zaobserwowano, że "świeży", tzn. niedawno zebrany nie zawiera kumaryn. Zawartość tych związków wzrasta wraz z upływem czasu. Dwuletni miód nostrzykowy zawierał średnio 728 ng/g kumaryn.

Przy okazji uspokajająca informacja dla tych, którzy słyszeli, że związki kumarynowe w nadmiarze są szkodliwe. To prawda, dlatego w UE dopuszczalna ich ilość w produkcie (często są sztucznym dodatkiem) wynosi 2 mg na kg produktu. A w przypadku miodu z nostrzyka przed chwilą wymieniliśmy liczbę 0,728 mg na kg. Także możemy jeść spokojnie, ze smakiem i na zdrowie.

To, co najlepsze prosto z pasieki!

Choć swoją popularnością miód nostrzykowy ustępuje gatunkom lipowymgryczanym czy też spadziowym, zdecydowanie może z powodzeniem konkurować z nimi pod względem smaku i ogólnych właściwości prozdrowotnych.

Zapraszamy do zakupu. Koniecznie sprawdź również pozostałe kategorie naszego sklepu internetowego, a w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości — skontaktuj się z nami!

Sonda
Jakiej konsystencji wolisz miód?
Bestsellery
Zioło-miód Lawendowy 300g
Zioło-miód Lawendowy 300g

42,12 zł

Cena regularna: 46,80 zł

szt.
Surowy Miód Lipowy z Roztocza 1000g
Surowy Miód Lipowy z Roztocza 1000g

59,85 zł

Cena regularna: 63,00 zł

szt.
Świeczka tealight z wosku pszczelego
Świeczka tealight z wosku pszczelego

3,99 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium