Miód Kminkowy Polski
w kategorii: Miód Kminkowy Polski
Wybrane Filtry
Miód Kminkowy Polski
Kminek to przyprawa dość kontrowersyjna – jedni ją uwielbiają, inni nienawidzą. Jednak nawet jeśli należysz do tej drugiej grupy, i tak zachęcamy do spróbowania miodu kminkowego, który o dziwo smakuje wielu osobom nieprzepadającym za kminkiem. W naszej ofercie znajdziesz nie tylko duże, ale też małe słoiki miodu kminkowego, dlatego możesz wziąć go na próbę przy okazji zaopatrywania domowej spiżarni.
Z czego powstaje miód kminkowy?
Miód kminkowy produkowany jest z nektaru kminku zwyczajnego (Carum carvi), rośliny dwuletniej należącej do rodziny selerowatych. Naturalnie występuje w Tunezji oraz wielu azjatyckich i europejskich państwach (w tym w Polsce). W naszym kraju jest to roślina pospolita, choć bywa również uprawiana. Kminek preferuje gleby żyzne, wilgotne i ciepłe – najlepiej rośnie na Żuławach i w północnej części Polski.
Kwiaty kminku zwyczajnego są drobne i białe, a niekiedy zdarzają się różowe. Inne nazwy kminku to karolek, karulek, kmin polny, karolek pospolity, karulek pospolity, kinin i karba. Kminek był stosowany już przez starożytnych Egipcjan, Greków i Rzymian jako środek na ułatwiający trawienie roślin strączkowych. Okres kwitnienia kminku zwyczajnego przypada na maj i czerwiec.
Cechy miodu kminkowego
Jeśli chodzi o miód z kminku, najwięcej zapytań mamy o jego smak. Zdajemy sobie sprawę z tego, że kminek kojarzy się głównie z przyprawą o intensywnym smaku, w którym nie każdy gustuje. Nie trzeba się jednak bać miodu kminkowego – wyróżnia się delikatnie ostrą, piekącą nutą i owocowym aromatem. Jest zdecydowanie mniej wyrazisty niż miód tymiankowy, miętowy, kasztanowy czy fenkułowy, choć jego smak jest na pewno charakterystyczny – wyrazisty, a zarazem delikatny, karmelowo-cierpkawy, z nutą winno-kwaskową, lekko drapiący w gardło. Miód z kminku szczególnie polecamy miłośnikom mniej słodkich odmian, którzy chętnie sięgają na przykład po miody gryczane, spadziowe i leśne.
Jeśli chodzi o jego cechy, wiele zależy od pochodzenia miodu kminkowego i tego, ile tak naprawdę znajduje się w nim nektaru z kminku. W naszej ofercie mamy miody kminkowe z dwóch lokalizacji:
- Miód kminkowy z Wyżyny Lubelskiej (1200 g i 450 g) – mniej odmianowy niż ten z Kujaw, zawiera ponad połowę nektaru z kwiatu kminku, natomiast reszta to głównie rzepak, dlatego też jest tańszy niż ten kujawski. Wyróżnia się miękką, drobnoziarnistą, nieco piaskową konsystencją, która jest poszukiwana przez wiele osób. Ostrzejsza nuta i owocowy aromat są obecne, lecz delikatne.
- Miód kminkowy z Kujaw (1000 g i 400 g) – wysokoodmianowy miód kminkowy, co wcale nie jest łatwe do uzyskania. Pasieka pozyskała zaledwie kilkadziesiąt kilogramów z kilku uli, czego nie udało się niestety powtórzyć w kolejnym roku.
W naszym sklepie internetowym znajdziesz także miód wielokwiatowo-kminkowy z Kujaw. W okresie kwitnienia kminku kwitną także rzepak i facelia, dlatego w większości przypadków pszczelarze otrzymują właśnie takie mieszanki. Miód wielokwiatowo-kminkowy ma przyjemny, ziołowy aromat, choć znacznie różni się od odmianowego miodu z kminku. Podstawą tego miodu jest facelia, a jego konsystencja przypomina kremową.
Miód kminkowy – właściwości
W związku z tym, że miód kminkowy nie jest łatwy do pozyskania ani też szczególnie popularny, jego właściwości nie zostały jeszcze dobrze opisane. Możemy opierać się więc na działaniu samego kminku – rośliny polecanej przede wszystkim na wsparcie pracy układu pokarmowego. Kminek łagodzi wzdęcia, zgagę, refluks, zaparcia, biegunkę, kolki i dolegliwości na tle bakteryjnym. Warto jednak pamiętać, że miód kminkowy nie nadaje się na kolki dziecięce, gdyż miodu nie podajemy dzieciom poniżej roku.
Kminek wykazuje również działanie moczopędne, dlatego jest polecany w zakażeniach dróg moczowych. Może również łagodzić bóle zatok i bóle menstruacyjne oraz dolegliwości skórne. Miód kminkowy jest z pewnością godny uwagi – polecamy go przede wszystkim osobom ceniącym miody niszowe i tym, które chętnie sięgają po odmiany wyróżniające się niższą słodyczą.
dostawa od 5,90 zł
dostawa od 5,90 zł
dostawa od 5,90 zł
Bestsellery
-
78,30 złNajniższa cena: 78,30 zł
-
56,10 złNajniższa cena: 56,10 zł
-
59,00 zł
-
39,00 zł
-
49,00 zł
-
49,00 zł
-
44,00 złNajniższa cena: 44,00 zł
-
118,75 złNajniższa cena: 118,75 zł
-
56,70 złNajniższa cena: 63,00 zł
-
42,00 zł
-
53,10 złNajniższa cena: 59,00 zł
-
79,00 zł
-
69,00 zł
-
129,60 złNajniższa cena: 136,80 zł
-
72,00 zł
-
69,00 zł