Miód Cząbrowy Polski
w kategorii: Miód Cząbrowy Polski
Wybrane Filtry
Miód Cząbrowy Polski
Miód cząbrowy - polski miód manuka. Tak właśnie zachwala ów cud natury pszczelarz, który jako jeden z nielicznych w naszym kraju pozyskuje miód z cząbru ogrodowego.
Zioła również kwitną i nektarują. I całe szczęście, bo możemy cieszyć się miodami takimi jak tymiankowy, szałwiowy, kminkowy lub cząbrowy. Zwłaszcza ten ostatni to niezwykle wartościowy unikat. Jako jeden z nielicznych dorównuje, a nawet przewyższa swymi właściwościami biotycznymi słynne miody królewskie czy papieskie, jak dawniej nazywano najprzedniejsze miody ze spadzi iglastej.
Cząbrowy posiada ponad 1020 mg/kg wolnych aminokwasów, gdy uważany za najbardziej wartościowy pod tym względem miód nektarowy: gryczany – 720 mg/kg, a najdroższy na naszym rynku wrzosowy ― 368 mg/kg.
Miód cząbrowy jest w Polsce mało znany, ale tam gdzie się go pozyskuje na większą skalę, np. w Chorwacji, jest niezwykle ceniony i osiąga najwyższe ceny. Posiada silne właściwości antyseptyczne, a nawet antybiotyczne.
Jest polecany przy niestrawnościach i problemach żołądkowych o podłożu bakteryjnym, stanach zapalnych górnych dróg oddechowych (zbawienne uzupełnienie codziennej diety w sezonie grypowym!) i typowych jesiennych problemach z gardłem.
Niezłe ziółko - nic dziwnego, że tak zdrowy z niego miód!
Cząber ogrodowy — na którego bazie powstają miody tej odmiany — to roślina dziko rosnąca lub uprawiana, którą można spotkać w Polsce, jak również w innych krajach europejskich.
Cząber jest zielem znanym i stosowanym od wieków jako przyprawa i środek leczniczy przeciw chorobom płuc, żołądka, pęcherza moczowego. Wzmacnia popęd płciowy, przeciwdziała nadmiernej fermentacji jelitowej, działa lekko obstrukcyjnie, przeciwbiegunkowo, pobudzająco na wydzielanie soku żołądkowego, wiatropędnie, moczopędnie, napotnie, antyseptycznie, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie. Stosowany jest także do zwalczania zarobaczenia.
Pieprz i miód - kulinarna podróż bez opuszczania granic Polski
Aromat tej rośliny przywodzi na myśl mocne nuty pieprzu i mięty (głównie za sprawą obecnych w niej olejków eterycznych), dzięki czemu znajduje ona również zastosowanie w roli przyprawy do mięsa, ryb, warzyw i sałatek.
Taki profil smakowy znajduje odzwierciedlenie w smaku i aromacie produktu z pasieki. Wyraźne pieprzowe nuty, w połączeniu z ziołowym posmakiem, nadają tej odmianie unikalny charakter. Z uwagi na taką specyfikę miód cząbrowy doskonale rozgrzewa, a nieco bardziej delikatny aromat pełen kwiatów zdecydowanie uszlachetnia całą kompozycję.
W stanie płynnym odmiana ta przybiera barwy od herbacianej, aż po ciemny bursztyn, by nieco rozjaśnieć po skrystalizowaniu.
Uwaga, miód cząbrowy, podobnie jak wrzosowy i nawłociowy (ze względu na procentowo większą zawartość wody) należy do szczególnie wrażliwych na temperaturę. Najlepiej przechowywać w lodówce (a na pewno w temperaturze poniżej 18 stopni Celsjusza).
W sklepie "Miód Dobry!" znajdziesz produkty ze sprawdzonych polskich pasiek, leżących w różnych zakątkach naszego pięknego kraju. Aczkolwiek odnośnie do miodu cząbrowego, to nie za bardzo jest w czym przebierać :-) Raz, że cząber zbiera się już w okresie kwitnienia (pszczoła może nie mieć czasu na zebranie nektaru). Dwa: mało tego cząbru w Polsce. Tradycyjnie uprawiany na Kujawach (trochę też na Lubelszczyźnie). Tym bardziej jednak warto spróbować. Dla smaku i dla zdrowia!
dostawa od 5,90 zł
dostawa od 5,90 zł
dostawa od 5,90 zł
Bestsellery
-
55,80 złNajniższa cena: 62,00 zł
-
119,70 złNajniższa cena: 119,70 zł
-
39,00 zł
-
78,30 złNajniższa cena: 78,30 zł
-
69,00 zł
-
56,70 złNajniższa cena: 63,00 zł
-
87,00 zł
-
87,20 złNajniższa cena: 98,10 zł
-
3,99 zł
-
44,00 złNajniższa cena: 49,50 zł
-
99,00 zł
-
42,00 zł
-
39,00 zł
-
79,68 złNajniższa cena: 79,68 zł
-
53,10 złNajniższa cena: 59,00 zł
-
62,00 zł