Miód na Jelita
Na zdrowie jelit w dużej mierze wpływają odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Problemów z jelitami nie da się lekceważyć, gdyż przyczyniają się one do obniżenia samopoczucia i jakości życia. Istnieje wiele schorzeń związanych z jelitami – od zapalenia jelit, przez wrzody dwunastnicy, aż po zespół jelita drażliwego. Jednym ze składników, który wspiera pracę jelit, jest miód. Dowiedz się, jak działa miód na jelita i po które odmiany warto sięgnąć!
Jak wesprzeć pracę jelit?
Bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia i biegunka to kilka najpopularniejszych objawów problemów z układem trawiennym. Aby im zapobiegać, warto wykluczyć sprzyjające im czynniki. Jelita nie lubią żywności wysokoprzetworzonej, stresu, alkoholu, małej aktywności fizycznej i zbyt dużej ilości leków (w tym antybiotyków).
Co możesz zrobić, by wesprzeć swoje jelita?
- Zadbaj o zbilansowaną dietę, bogatą w owoce, warzywa, kasze, orzechy, nasiona, błonnik, sfermentowane produkty mleczne i kiszonki. Wsparciem dla Twojego układu trawiennego może być również miód.
- Jedz mało, lecz często – najlepiej 4-5 posiłków z dodatkiem warzyw w ciągu dnia.
- Staraj się przestrzegać stałych godzin posiłków.
- Jedz powoli, bez pośpiechu, starannie przeżuwając pokarm.
- Unikaj słonych przekąsek, słodyczy, alkoholu i papierosów.
- Zamień tłuszcze zwierzęce na tłuszcze roślinne, które są bogate w kwasy omega-3 i omega-6.
Jaki miód jest najlepszy na jelita?
Zastanawiasz się, czy miód jest dobry na jelita? Liczni autorzy potwierdzają jego korzystny wpływ na pracę układu trawiennego.
Gala (1994) wskazuje na korzystne działanie miodu we wsparciu leczenia chorób przewodu pokarmowego, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zapalenia i stany kurczowe jelita cienkiego i grubego, wrzodziejące zapalenia jelita grubego oraz biegunki i zaparcia. Autor podaje, że na perystaltykę jelit wpływają szczególnie miód akacjowy, mniszkowy i spadziowy.
Hołderna-Kędzia i Kędzia (2002) potwierdzają, że miód pobudza czynność wydzielniczą i motoryczną jelit, a po jego podaniu obserwuje się wzrost ruchów perystaltycznych jelita cienkiego oraz zwiększone wydzielanie soku jelitowego. Autorzy wymieniają miód akacjowy, lipowy, wrzosowy i spadziowy. Miód wrzosowy wykazuje łagodne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego jest pomocny w stanach zapalnych żołądka i jelit oraz w biegunkach i zaparciach. Z kolei miód spadziowy z drzew iglastych wykazuje działanie regulujące przemianę materii, łagodnie przeczyszczające przy zaparciach (dzięki substancjom żywicznym) i lekko zapierające przy biegunkach (dzięki garbnikom pochodzenia roślinnego). Składniki miodu spadziowego wykazują też działanie przeciwbakteryjne i rozkurczające w stanach zapalnych jelit.
Frank (2019) zauważa, że bakterie jelitowe potrzebują środowiska kwaśnego.
Zawarte w miodzie kwasy podnoszą poziom kwasowości jelit, zapewniając bakteriom odpowiednie warunki do życia. Aby zwiększyć działanie miodu, autorka zaleca spożywanie go razem z twarogiem lub jogurtem, owocami i płatkami zbożowymi.
Na pracę jelit korzystnie wpływają też inne odmiany, takie jak miód koniczynowy, tymiankowy, fenkułowy, malinowy, nostrzykowy, nawłociowy, wielokwiatowy, borówkowy, leśny, cząbrowy, fasolowy, kruszynowy, lawendowy i rzepakowy.
Gala (1994) podaje, że również propolis sprawdza się w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, nieżyt żołądka i jelit oraz spastyczne i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Kłosińska (2020) również wymienia propolis jako środek wspierający leczenie wrzodów oraz stanów zapalnych żołądka i dwunastnicy, chorób jelita grubego czy przewlekłego zapalenia okrężnicy.
Cennym źródłem wiedzy na temat zastosowania miodu w schorzeniach jelit jest publikacja Możliwości wykorzystania miodu i ziół w chorobach żołądka i jelit autorstwa Elżbiety Hołderny-Kędzi i Bogdana Kędzi (2018). Autorzy opisują działanie miodu w niestrawności, zaburzeniach czynnościowych żołądka i dwunastnicy, zapaleniu żołądka i dwunastnicy, chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy oraz zaparciach. Publikacja zawiera również przepisy.
dostawa od 5,90 zł